+420 731 472 971

olomouckopecna@gmail.com

Káva s mlékem jako tichý zabiják – díl 2.

Po velké odezvě na první díl (káva s mlékem 1.díl) jsem se rozhodla pokračovat v rozvaze účinků kávy a tentokrát v oblasti pohybové. Proč?! Podstata je taková, že velké procento lidí reaguje hlavně na omezení hybnosti a pohybu. Dá se říct, že až tato patologie je zabrzdí a možná donutí přemýšlet nad tím co se děje. A to mohu potvrdit i z mé rehabilitační praxe na ambulancích.

Pohybové deficity jakéhokoli charakteru jsou vždy už tou poslední výzvou, kdy nás tělo chce zastavit. Ráda přirovnávám tělo k autu. Pokud vašemu autu něco chybí, rozsvítí se na palubovce kontrolka. Upozornění vás donutí řešit problém, jinak dojde k deficitu v takovém rozsahu, že vás srdce bude bolet jen z pomyšlení, kolik za to zaplatíte. Tělo je na tom stejně. Proč tedy vše přecházíme a neřešíme?! Co člověka opravdu zastaví? Poslední meta je omezení pohybu – chůze, předklon, změna pozic. Tato moje teorie se opět velice často potvrdí i v praxi, a proto jsem se rozhodla zaměřit na svaly a pohybový aparát.Pokud ani toto Vás nedonutí se zastavit tak pak jste masochysta.

Vrátím se zpět ke zmiňované kávě. Už z prvního dílu víte, co se děje na bázi trávení a jakou širokou škálu důsledků to způsobuje. Trojským koněm pro tělo je můj oblíbený orgán DVANÁCTERNÍK. Proč trojský kůň ?! Pomalu a plíživě se nic nic neděje a najednou hup a vyskočí kupa problémů. Proto většina klientů udává, že žádné problémy neregistrují, i když kávu pijí několikrát denně.  Malinko si připomeneme souvislosti. Pití kávy s mlékem či bez naruší chemické reakce již v žaludku a následkem dojde ke křečovitému sevření  zmíněného prvního úseku tenkého střeva – dvanácterníku. Není to jediná příčina. V kombinaci s emocí ( strach, stres, shon…) je to opravdu vražedné!!!!!slinivka

Dvanácterník je orgán, který je plošně velice rozsáhlý a proto ovlivní spousty dalších lokalit. Leží v oblasti pupku a svým tvarem připomíná písmeno C. Svojí horní částí působí na krční páteř a spodní ovlivňuje bederní oblast (dolní část zad).                                                                                           Horní oddíl tvoří s dvanácterníkem i ústí žlučníku a slinivky. Všechny deficity trávení i emocí se následně šíří do úseku krční páteře, kde prvotně omezení hlavně otáčení hlavy s následkem tuhosti trapézové oblasti. Proč?  Reflexní dráha žlučníku je přímo v této lokalitě a citlivost bývá hlavně v zátylku. Řešit to masáži je jak naklepávání řízku, ale nevyřeší podstatu. Pokud nebude řešit např. pálení žáhy, těžkosti žaludku, nebo nadýmání nikdy se vám neuleví na tolik, aby bolest zmizela. Konečnou patologii jsou diagnózy jako karpální tunely, tenisové lokty a další oslabení rukou. Napětí dvanácterníku strategicky ovlivní držení ramen, dynamiku dýchání celého hrudního koše. Při křeči se celá horní část těla hroutí.                                                                                                              Samozřejmě i dolní oddíl pozná deficit. Dvanácterník samotný anatomicky prochází v těsné blízkosti celé bederní páteře a nebezpečně blízko sedacímu nervu. Když se váš dvanácterník nazlobí a stáhne se, okamžitě na to zaregistrují svaly kolem kříží a při dlouhodobé stimulaci křečí i sedací nerv. Současné době se velice často vyskytuje pojem ISCHIALGIE lidově řečeno houser, hexenšus nebo ústřel. Jde tedy o sevření tohoto nervu, který zásobuje vaše nohy informacemi o stimulaci svalů. Vystupuje přímo v oblasti probíhajícího dvanácterníku. Většina lidí řeší tyto projevy obstřikem nebo tlumí bolest léky, ale je zapotřebí mnohem více. Vypustit kávu s mlékem je až neuvěřitelný první krok k tomu, abyste přestaly přihazovat polínko do ohně. Je to první krok, který můžete udělat bez lékaře a už po týdnu pocítíte změny nejen v bolestech, ale i v celkové kondici a psychické pohodě. Mám i zkušenosti s tím, že několik pacientů po operaci plotýnky právě bederní páteři nepociťovali žádné změny. Je to docela frustrující co říkáte?! Bohužel je nikdo neupozornil na tyto vlivy. Uvolnění dvanácterníku a vypuštěním kávy došlo k výrazné úlevě :-).

9-1            Další věc, která stojí za povšimnutí je i vliv na plochou nohu a další patologie chodidla. Tyto souvislosti mi došly, až po semináři pana Patakyho. Opět docela okaté blikání kontrolky ve formě reflexologie chodidla. Přímo v samotném vrcholu podélné klenby leží bod dvanácterníku a slinivky. Pokud tedy dojde k bolesti a křeči orgánu reaguje i klenba svým oslabením a následným zhroucením. Při dlouhodobém přetížení postihuje i samotný velký kloub palce a může dojít i tzv. vbočení. Kalcifikace na hlavním kloubu palce jsou jen sebeobranou těla na špatný tlak a tah svalů. Tělo má vždy spousty záložních plánů, ale jsou to plány jen záložní – řeší krátkodobý deficit. Narušení ergonomie dlouhodobým vychýlením vyvodí zase jen patologii.

Toto jsou jen pohybové účinky špatné stimulace dvanácterníku kávou s mlékem či bez a emoci k tomu. Teorie popsané v knize manželů Patakyových je značně výstražná i v dalších sférách. Doporučuji všem tuto knihu přečíst (Reflexní terapie a nečekaná odhalení – Beata a Julius Patakyovi), už jen pro samotno uvědomění.

Pokud vás přepadne úzkost a rozhodnete se začít něco dělat i já jako fyzioterapeutka mám širokou nabídku terapii pro primární ošetření vnitřních orgánů, pohybového aparátu a samotného chodidla.

Moje služby

Vánoční nabídka

Ať se rozhodnete jakkoli, věřím, že tyto informace zasejí první kroky k prevenci 🙂

Díky za přízeň Martina