+420 731 472 971

olomouckopecna@gmail.com

Zážitkový fenomén – NORDIC WALKING

Lyžování bez lyží? Každodenní začátečnická otázka či poznámka kolemjdoucích se stává rituálem. Kdyby jste věděli, a tušili. Už je to více jak 2 roky, co si užívám tento velký zážitek z pohybu. Nic není tak jednoduché a naplňující než si užívat s lehkostí pohybu a výkonu svého zdravého těla a dávat mu možnost se absolutně zapojit do pohybu každým svalem.

Moje tělo bylo vždycky a bude pro mě vším. Snažím se mu dávat absolutně výhodné podmínky pro to, abych ho mohla využít a možné malinko i někdy zneužít. Pohyb je pro mnohé z nás samozřejmostí, ale je hýbat se a hýbat se. Celý život hledám něco, co mi pomůže tělu dát pohyb z lehkosti a s vášní si ho užít. Trvalo to, ale konečně BINGO. Nordic walking je opravdový zážitek z pohybu. Profesně si myslím, že nic jednoduššího neexistuje než chytrá chůze.

Konec abstrakce a teď vážně. Chůze je zcela přirozený pohyb těla. Je to cvrkající hodinový strojek, který je závislý na všech malých komponentech uvnitř i na povrchu. V tom je to kouzlo. Prostě stačí začít. V jakémkoli věku, v jakoukoli roční dobu, v jakékoli kondici a na jakémkoli místě. Prostě si vzít dvě kouzelné hůlky a zabrat do nich. Jistě je dobré mít k tomu člověka, který je zdatný v principech techniky a pomůže Vám v prvních krocích. Teď už ale opravdu není nouze se v okolí poohlídnout a získat zkušeného a proškoleného trenéra. Českomoravská federace Nordic walking pod vedením Jany Stejskalové je jedna velká sít zkušených instruktorů, kteří Vám dají ty nejlepší informace, o tom, co je optimální pro tuto chůzi.

Nordic walking je jeden velký balíček benefitů, který vaše tělo zaznamená hned po první hodině. Podíváme se spolu na to nejdůležitější. Hole samotné Vás donutí k mnohem důraznějšímu pohybu ramen a lopatek. Není to jen rameno.  To vše je uloženo na hrudník koši a součástí dechové aktivity. Obrovský vlna pohybu rozpumpuje drenáž hrudníku, aktivaci lymfatického systému, srdce a plic. Velký brániční píst je spuštěn do souhry s břišní oblasti a to vše pomáhá v těle zajistit stabilitu a aktivity jádra těla. Neznám člověka, který by neřešil oslabení břicha nebo bolest zad. Břicho je nejvíce aktivní hlavně při dýchání a samotné chůzi. Přidejte pohyb lopatek a břišní svaly naskočí na tuto souhru okamžitě. Vytvoří velkou oporu pro vaše bedra. Samotná akce horní poloviny těla s pomoci opory holí  odlehčuju spodní části až o 40%. Výrazná aktivace břicha povznese vaši pánev a umožní dolním končetinám se vznášet. Chůze už není náročná a těžkopádná. Cítíte, jak tělu při chůzi pluje a i když nikdy problém nebyl, teď je to mnohem snazší. Tento úžasný zážitek si pamatuju jako první.

Pohyb je vášeň

Jedna věc je cvičit lokálně určitý sval, ale druhá věc je ukázat mu to v praxi. Chůze je ta praxe a cíl dohromady. Tak proč ne chytrá chůze. Samy se rozhodněte, jak chůzi využijete. Když jsem unavená a moje hlava potřebuje restart, jdu ven se projít a moje hole jen ladně podporují tempo na uvolnění. Nikdy neminu cíl – prokrvení uvolnění a oddych. Pokud jsou dny plné síly a já cítím, že chci vybít svou energii, stačí přidat tempo a jen si počkat na první krůpěje potu a dobrý pocit z kvalitního zapojení těla. Někdy je to jen přátelské využití času, které je efektivnější než posedávání u piva.

Měla jsem tu čest se dostat i do oblasti, kde jde o ocenění. Tady už vášeň stříká ušima. 400 účastníků na trati Světového poháru  Nordic walking na Slovensku v různých věkových kategoriích. Opravdový zážitek, kdy se 20 žen po onkologických problémech vydá na dráhu s úsměvem na tváři. Ještě teď mě mrazí. Hřejivý pocit, když vidím, jak si malé děti užívají adrenalin při chůzi s holemi. Krásný základ pohybu, tak aby mladí lidé odpoutali svou pozornost od monitoru počítače a mobilu.

Chcete se začít hýbat? Zvýšit kondici? Nebo se cítíte nekomfortně ve svém těle a máte pocit, že za to může věk? Ani náhodou. Doba je taková. Vše je zaměřeno na výkon a sami jsme na posledním místě. V jakémkoli šuplíku diagnóz jste zařazeni, prostě se rozhodněte a začněte. Jde-li o nadváhu, operaci plotýnek, dechové obtíže, bolest kloubů, obnovení kondice vždycky to jde. I tréning v těhotenství je úžasný benefit, jak zůstat v kondici i v této obzvláště náročné etapě ženy. Každý může začít s tím, co mu tělo dovoluje a postupně se dostat do lepší kondice.

Fyzioterapeutkou jsem už více jak 20 let. I moje tělo mělo a má své neduhy. Pracuje se na tom. Ale s Nordic walking se cítím v bezpečí. Cíl nemůžu minout.

Líbí se Vám tato energie a chcete začít!?

Nordic walking šup.

vycvikový kurz fyzioterapeutů, Lázně Slatinice

Toto není žádný sezonní hit.

Je to něco, co může zažít každý – vášeň z pohybu.