+420 731 472 971

olomouckopecna@gmail.com

Ženské zdraví před i po porodu

Před porodní a těhotenské cvičení je velkým tématem v období ženy. Je v této době značně rozšířené a na trhu je obrovská nabídka nejen klasických, ale i alternativních možností. Z mého pohledu je dávána velké pozornost části předporodní a samotnému porodu. Určitě je to důležité a je dobré se na vše s předstihem připravit. Ale co období po porodu ? Všichni vše zvládli a jsou zdraví, ale co žena a její kondice? Během 9 měsíců dochází k celkovému překalibrování těla ženy. Naroste jí bříško, přibere nějaké to kilo, někdy více než by chtěla. Pánev nese obrovskou zátěž a vaše kyčelní klouby nemluvě. Nohy se snaží unést veškerou váhu a celé tělo udržuje lokomoci a stabilitu. Za poměrně krátkou dobu se vše po porodu změní. A znovu na start – dostat se zpět do kondice. Toto období je ale dost opomíjeno. Veškerá pozornost se věnuje miminku a péči o něj. Zvýšené nároky na kondici v nekomfortních polohách často vyvolávají citlivost rukou, zápěstí, bolest mezi lopatkami, v křížích. Celková remodulace těla během 9 měsíců se má znovu navrátit za 6 neděl. Docela vtipné co ??! A to nemluvím o hormonální nestabilitě a celkovém chaosu emocí. Vše je nové a u žen po prvním porodu je to radikální zlom v životě, kdy se žena absolutně odpojí od péče o sebe. Na prvním místě je jen miminko. Pokud je porod císařským řezem nebo s nástřihem, vše komplikuje jizva. I tato oblast potřebuje specifickou péči.

Při pátrání o možnostech, jak tělo dostat do kondice po porodu, jsem byla mile překvapená. Není to tabu, ale celková pozornost je minoritní ve srovnání s předporodní péčí.

Nebojte se říct si o pozornost a péči. Nezapomínejte na to, že i vy a vaše tělo jste důležité proto, aby vaše miminko bylo spokojené. Vy jste ta, která se stará o mimiko, a o to víc potřebujete kondici a pozornost. Tudíž návštěva u fyzioterapeuta je výborná volba. Moje dlouholetá praxe a zkušenosti s těmito klientkami mi přinesla velice dobré ohlasy. Včasné nasměrování těla na opětovně získanou energii a kondici navrátila úsměvy mnohým ženám. Kladená náročnost na tělo i emoce ženy je veliká a proto mít vedle sebe člověka, který vás podpoří a poradí v tomto období je to minimum co si můžete dopřát. Předejít problémům jako je inkontinence, pokles pánve, bolesti zad, brnění rukou, bolesti hlavy a další, jsou zbytečné věci, které Vás oddalují od toho, aby jste si mohla užít tuto užasnou etapu života.

Určitě si nepředstavujte, že vás ještě někdo bude nutit cvičit po porodu. Samotná rehabilitace je rozdělaná do několika stupňů . V období 6 nedělí je důležité navázat opětovný kontakt s pánví a vaší dělohou. I samotné ošetření jizvy je nezbytnou součástí. Jak v oblasti vaginy, tak i po císařském řezu. Ihned po porodu je velice přínosný kontakt a prodýchání jizvy. Postupně se přidává otužování a masáž. Přijetí jizvy na těle je obrovsky náročné. Pokud k tomu nedojte, jizva způsobí zamrznutí určité oblasti, následně dochází k absolutním rozladění a disfunkcím pohybového aparátu. Postupně se dává pozornost středu těla, aktivaci dechu a břišní stěně. Přidává se kondice kyčlí, strečink zkrácených svalů .Fyzioterapie se zacílí na komplexní synchronii a zakomponování do mechaniky celého těla.

Pokud Vás tento článek oslovil a ráda byste využila možnosti mých služeb neváhejte a kontaktujte mě jakou koli cestou.

Ráda budu vaší průvodkyní k znovu nalezení kondice a energie v této důležité ženské etapě života.