+420 731 472 971

olomouckopecna@gmail.com

Jizvy nejen jako klíč prožívání

Za léta moji praxe ve fyzioterapii, jizvy dostaly mnohem větší váhu a pozornost. Ani netušíte, co se skrývá za oponou. Někdy malinký neznatelný řez na kůži, se stává klíčovým bodem, kde vše začíná. O co se jedná ?! Je několik pohledů:

Anatomický: 

Pokud si představíte tělo jako dokonale na sebe navazující systém, třeba jako ozubené kolečka v hodinkách, dopad na tělo při hlubokém i když drobném zákroku je obrovský. Posunlivost tkání, svalů i fascii je vždy omezen. I zdánlivě nenápadná jizva po vyřezání znaménka, může dlouhodobě zapůsobit na dynamiku páteře, pohybové problémy,trávící obtíže až migrény.

 Emoční

Dlouhá léta se moje pozornost stáčí i k rovině psychosomatické. Tohle téma se v posledních době dostává více do popředí a lidé se začínají otvírat i tomu, že naše tělo pomocí nemocí hlásí nadmíru nevyřešených emocí v těle. I jizvy jsou vlastně takovým červeným knoflíkem na těle, který přímo „ křížkem“ označuje, kde je vlastní problém („ jádro pudla“). I když proděláte operaci žlučníku a kameny jsou vytaženy, nic nezmění na tom, že hněv který se tu shromažďoval se najednou nevypaří jako pára nad hrncem. Samotné patologie a odejmutí orgánu jsou vlastně už jen závěrečné mety. Velice často tomu předchází tzv. emoční cysty schované v paměti buněk ve formě bulek, stažené tkáně nebo křečí.                  

Druhy jizev:

  1. Pooperační jizvy –  po odejmutí orgánu, laparoskopie, kožní zákroky
  2. Infekční jizvy – chlamydie, endometrióza, záněty
  3. Traumatické jizvy – zlomeniny, poranění kůže všeho druhu
  4. Císařské rezy, traumatické porody

Jizva jakéhokoli druhu způsobuje tzv. zamrznutí okolí. Je to automatická reakce jak na traumatický řez, tak zapouzdření emocí a následné omezení orgánu, hybnosti těla a jiné. Vše má svou logiku. Tělo po vystavení stresu automaticky vypíná poškozenou oblast. Uvedu na příkladu: když se říznete do prstu, máte tendenci si prst neustále chránit, aby se bolest neprohloubila a řez se zhojil. Ale vždy ještě máte ostatní prsty, které začnete používat více. I tělo má podvědomé náhradní programy. Samozřejmě nikdy vás nenechá na holičkách a má svůj záložní plán. Problém je v tom, že je to pouze záložní plán a dlouhodobě způsobí nekomfortní pohyb a následně patologii v těle i ve vzdálenějších oblastech. Problémy se řetězí. Najednou zjistíte, že operace žlučníku před  9lety je samotnou příčinou bolesti levého kolene a následně začínající artrózy.

Už od prvopočátku je dobré dát jizvě pozornost, ošetření a dotyk. Už ve fázi kdy jsou v jizvě stehy a čeká se na kožní zacelení je dobré dát v tomto místě tělu pozornost pouhým dotykem ruky bez většího tlaku ( 5g). Procítit jizvu samotným dechem. Poté jsou hmaty více specifické, ale i laik se je může naučit. Samotné kožní promazávaní je vlastně až v samotném závěru. Co používat? Co je tělu nejbližší. Pokud jsou na jizvě znatelné strupy, já používám masti z vepřového sádla s příměsí měsíčku. Pro jizvy s modřinou a bolestmi z naražení je dobré přidat kostival a kaštan. Pro starší jizvy je to potom různé směsi vepřového sádla, bambuckého másla. Často přidávám i ricinový olej a třezalku. Každý ať zvolí dle svých možnosti.

I když se k Vám tyto informace dostaly až teď a trpíte jakýmikoli obtížemi pohybového charakteru a třeba i jiné, věřte,  že vždy se dá začít. Je dobré rozklíčovat postupně všechny následky a dostat se k jádru problému. Nikdy není pozdě.

Tohle téma se pro mě stalo oblíbenou terapii, nejen proto, že se věci dávají do pohybu už po prvním ošetření a řeší se samy, ale hlavně tím, že lidé začínají své chronické problémy opravdu řešit.

Dejte svému tělu šanci a začněte prožívat pohyb s radostí.

Rada Vám pomohu najít správnou cestu ….